Fix it your self Wednesday – Vill du underhålla bloggen eller hemsidan själv?
På grund av tekniska problem kommer inte en video på detta, som jag brukar att lägga upp. Jag testade i början av veckan att spela in med min brors mikrofon och det var riktigt dåligt ljud. Jag vill inte utsätta dig för det.
För att kunna driva en hemsida själv behöver du kunna underhålla bloggen eller hemsidan, att få tag i dina filer hjälper dig en bit på vägen. De två vanligaste sätten att få tag i sina filer är:
- Via webbhotellets hemsida ”file manager” verktyg
- Via ett ftp program (jag använder filezilla)
Varför du skulle vilja använda ett ftp program för att underhålla bloggen eller hemsidan? För att det går snabbare att ladda upp och ner filer.
Ladda ner programmet här. Sidan som det ligger på är länkat här, det finns två olika och den du ska använda dig av heter filezilla client.
När det är installerat ska vi koppla upp programmet emot din hemsida. Klicka på den här ikonen eller välj arkiv och sedan plasthanteraren.
- Klicka på ny plats (döp den om du vill)
- Värden får du kolla upp med ditt webbhotell men det brukar vara ftp.DINADRESS.se
- Ändra inloggningstyp till normal
- Fyll i användare namn, hör med ditt webbhotell (Det brukar vara DINADRESS.se)
- Fyll i lösenordet, osäker? Hör med ditt webbhotell
All information som du behöver borde vara i ditt välkomst-mail som du får av ditt webbhotell.
0 kommentarer