Många vill bygga ett bloggimperium men många gör det mer komplext än vad det behöver vara. Många bloggare jobbar i motvind och gör det svårare än vad det behöver vara. För att bygga ett bloggimperium måste du ha en plan. Ha ett mål, hur ser ditt bloggimperium ut?
Det finns inte en mall som passar alla. Och du måste skapa din egna för att bygga en blogg som du är stolt över!
Skriva ner är viktigare
Det kommer alltid till att skriva ner allt. För det är bara då du kan titta på det och se hur du ska göra.
- Vad är syftet med din blogg?
- Vad vill du ha ut av din blogg?
- Vad är viktigt för dig när det kommer till bloggen?
- Hur ser dina mål ut?
Några frågor för att starta dig och super viktiga att svara på om du vill bygga ditt bloggimperium. För att grejen är att det är bara du som kan bygga ditt imperium och den bloggen som du vill ha. Därför måste du definiera vad det är som är viktigt för dig. Om det inte finns nerskrivet gör du det bara jobbigare för dig.
Du bestämmer och sätter målen
Det är ytterst personligt att blogga lika så din mål. Därför ska du inte bygga din blogg på någon annans mall. Som att bli lika stor som Kissie eller nått i den stilen. För visst är det ett mål men det är verkligen inte ett personligt och genomarbetet mål. Det jag vill säga nu när vi börjar 2017. Sätt dig ner och skapa dina mål där du utgår från dig och dina förutsättningar!
Så vad är din bloggs syfte?
Vill du hjälpa mig att nå mitt mål? Ge min Facebooksida en tumme upp 🙂
Bra tips!
Kikar in här lite då och då för tips och inspiration men är dålig på att kommentera, ska bli bättre på det 🙂
Tack för dina tankar. Känn inget tvång att kommentera, men det uppskattas jätte mycket <3